V dňoch 20. – 22. septembra som sa zúčastnil so žiačkou 1. roč. /ŠPD Dominikou Štofejovou XVII. Ročníka celoslovenskej nesúťažnej prehliadky neprofesionálnych organistov. Podujatie je pomenované po prvom po mene známom slovenskom kňazovi, pedagógovi, diplomatovi, vzdelancovi európskeho formátu – sv. Gorazdovi. XVII. GOD tvoria súčasť XXIII. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 - 2015, nad ktorými prevzal záštitu prezident Ivan Gašparovič.
Podujatie sa začalo vo štvrtok výsostne odbornou časťou, za účasti organistov, lektorov, porotcov a zástupcov organizátorov GOD. Lektorom seminára na tému Estetické kategórie zadelenia času bol titulárny organista Katedrálneho chrámu bratislavskej arcidiecézy Dómu sv. Martina Mgr.art. Martin Bako, člen poroty. Slávnostno-odborný príhovor pred koncertom žiakov v piatok mal projektový manažér národného osvetového centra pre kresťanské tradície PaedDr. Miroslav Holečko, predseda spoločnosti sv. Gorazda. Na koncerte v Rytierskej sieni Zvolenského zámku za účasti širokej verejnosti zo Zvolena, sa predstavili svojou hrou na digitálnom trojmanuálovom organe aj účinkujúci zo Bzovíka, Dunajskej Lužnej, Kokošoviec, Šarišských Draviec a z cirkevnej ZUŠ z Prešova. V závere koncertu svoje organové umenie predviedol aj člen poroty Martin Bako.
Teoretická časť, ktorú tvorili odborné semináre a tvorivé dielne, pokračovala aj v sobotu prednáškou na tému Interpretácia organových diel 20. storočia, ktorej lektorom bol člen poroty Mgr.art. Marek Vrábel, pedagóg Vysokej školy múzických umení a Cirkevného konzervatória v Bratislave.
Na odbornom hodnotiacom seminári, kde tretím členom poroty bol aj Mgr. art. Milan Hric, pedagóg organovej hry z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, sa porotcovia venovali odborným zručnostiam, t.j. registrácii, artikulácii, štýlovosti hry a konštatovali vzostupnú úroveň výkonov účinkujúcich organistov. Všetci si potom ako spomienku na GOD prevzali z rúk porotcu Mareka Vrábela ďakovné pamätné listy.
Poslaním podujatia bolo zvyšovať umeleckú, interpretačnú úroveň organistov, vytvárať priestor na vzájomné stretnutia, výmenu skúseností a prezentáciu organistov, konfrontovať výkony organistov i z pohľadu odborníkov, usmerniť ich činnosť a umelecký rast. Celé podujatie bolo tak pre mňa ako aj pre žiačku veľmi podnetné, povzbudivé a inšpirujúce.
Pedagóg organovej hry Peter Franko