Žiaci výtvarného odboru našej ZUŠ sa zapojili do medzinárodného podujatia Celosvetového fondu na ochranu včiel. Namaľovali 15 obrazov s včelárskou tematikou, ktoré boli následne vystavené na plochu vytvorenej steny v priestoroch predajne FAMM,a.s. na Staničnej 21 v Humennom. Cieľom podujatia je podporiť myšlienku potreby záchrany včiel pre život človeka. Do tohto medzinárodného projektu sa zapojilo 250 krajín sveta a Slovensko reprezentovalo iba naše mesto Humenné.
Najnovšie informácie
Celosvetový fond na ochranu včiel
Výsledky z celoslovenského kola Európy v škole
Projekt/ súťaž Európa v škole má už dlhoročnú tradíciu. Motto 62. ročníka znelo EURÓPA POMÁHA -POMÁHA EURÓPA ? Viazalo sa k európskemu roku rozvoja, ktorý vyhlásila pre rok 2015 Európska Únia. Z okresného kola postúpili ocenené výtvarné práce žiakov na celoslovenskú súťaž do Bratislavy.
Celoslovenské kolo 62. ročníka bolo úspešné pre žiačky výtvarného odboru ZUŠ Mierová 81 v Humennom.
Martina Jánošíková, z triedy Mgr. D. Zalaiovej, získala cenu v 2. vekovej kategórii, za výtvarnú prácu ,, Múdrosť života“. Vytvorila ju na určenú tému - Vzdelanie je tu pre všetkých. Sára Redajová, ktorú vyučuje PaedDr. I. Hanák bola odmenená čestným uznaním.
K úspechu blahoželáme.
Martina Jánošíková
Vystupovali sme v rámci Kultúrneho leta pri Fontáne lásky
Do galérie Vystupovali sme v rámci Kultúrneho leta pri Fontáne lásky boli pridané fotografie.
Absolventské vyradenie Mergových
Do galérie Absolventské vyradenie Mergových boli pridané fotografie.
Generačné mosty umnení
Do galérie Generačné mosty umnení boli pridané fotografie.
Rozlúčkový absolventský koncert sestier Mergových
4. júna sa v priestoroch Zuš na Štúrovej ulici hrou na keyboarde a gitare rozlúčili žiačky - sestry Angelika a Dajana Mergové. Angelika z triedy uč. P. Franka a Dajana z triedy uč. R. Blichovej. Po absolvovaní 1. stupňa úspešne ukončili štvorročné štúdium II. stupňa. Ako hosť na koncerte vystúpila aj ďalšia absolventka hrou na akordeóne - Monika Trembuľáková, (z triedy uč. J. Nemčíkovej) ktorá už svoj samostatný recitál mala v priestoroch renesančného kaštieľa.
Tieto tri excelentné žiačky počas celého štúdia reprezentovali našu školu na rôznych menších i väčších podujatiach, koncertoch či súťažiach. Z množstva koncertov môžem spomenúť otvorenie rôznych výstav v kaštieli, Dome kultúry či VOS, účinkovanie v Domove sociálnych služieb, Mikulášske, Jarné, Vianočné koncerty, top koncerty našej školy v rámci Humenskej hudobnej jari, Talenty Zuš s Richardom Rikkonom... a výpočet by mohol pokračovať ďalej. Na spomínanom absolventskom koncerte Angelika na gitare zahrala sedem sólových skladieb, Dajana hrou na keyboarde šesť skladieb a Monika ako hosť na akordeóne dve skladby. V závere koncertu žiačky zahrali tri moje vlastné skladby, k napísaniu ktorých ma žiačky inšpirovali svojou usilovnosťou a láskou k hudbe.
Za mimoriadne úspešný každý školský rok, za aktívnu účasť na nácvikoch aj mimo rozvrhu hodín, za osobnostný tvorivý prínos pri interpretácii skladieb a za výbornú a dôstojnú reprezentáciu školy patrí týmto trom žiačkam moje veľké "ĎAKUJEM"!
Pedagóg Peter Franko
Pozvánka
Trebi-show cup 2015 súťaž žiakov tanečného odboru
Dňa 29.5.2015 sme sa zúčastnili celoslovenskej tanečnej súťaže v Trebišove, ktorá mala názov Trebi-show cup 2015. Súťaž bola v priestoroch MsKs.
Súťažilo sa v týchto tanečných disciplínach: Rock n Roll, Tvorivá dielňa, Musical revue, Dance show, Výrazový tanec, Scénické choreografie- Jazz dance, Open, spoločenské tance a folklór.
Súťažiaci boli zadelení do vekových kategórií: kategória deti – mini, sólo, mini duo, skupina a formácia, kategória juniori – junior duo, skupina a formácia, kategória dospelí: skupina a formácia.
Do tejto súťaže sa zapojili aj dva kolektívy seniorov (veková kategória nad 30 rokov) a súťažili ako skupina.
Náš odbor si v tejto súťaži vytancoval 2.miesto s tancom „Stopárky“ v kategórii dospelí Street dance –skupina a 3.miesto s tancom „Náš svet“ rovnako v kategórii dospelí Open.
Spracovala: Hodovancová Ľubica
Organistka Dominika Štofejová po tretíkrát na najvyššom stupni víťazov...
V dňoch 8.9. júna som sa so žiačkou Dominikou Štofejovou zúčastnil celoslovenskej „Súťaže mladých organistov“ v Námestove, kde obhájila prvenstvo z rokov 2010 a 2013, a tak sa Dominika opäť postavila na najvyšší stupeň víťazov. S najvyšším bodovým hodnotením sa stala absolútnou víťazkou súťaže... Je to opäť ďalší veľký úspech organového oddelenia našej ZUŠky.
Súťaž sa konala v majestátnom chrámovom prostredí kostola sv. Šimona a Júdu v spolupráci s mestom Námestovo a farským úradom. V prvý deň súťaže sme mali vyhradený čas na registráciu skladieb pri organe a v druhý deň prebiehala už samotná súťaž. Vyhodnotenie súťaže a odovzdanie vecných cien a diplomov sa konalo v kostole, kde sa súťažiacim prihovoril riaditeľ tamojšej ZUŠky Mgr. Tomáš Buc, primátor Námestova Ing. Ján Kadera a predseda poroty Mgr. art. Peter Sochuľák.
Členmi komisie boli: Mgr. art. Peter Sochuľák, organista a pedagóg organovej hry na Konzervatóriu v Banskej Bystrici Mgr. Marián Muška, organista a pedagóg organovej hry na Konzervatóriu v Žiline Mgr.art Blažej Holubčík, organista a pedagóg v súkromnej ZUŠ v Námestove.
Súťaže sa zúčastnili žiaci zo ZUŠiek z Námestova, Dolného Kubína, Nitry, Smižian, Levoče a Banskej Štiavnice.
Dominikin výkon bol hodnotený veľmi kladne ľahkosť prednesu, štýlovosť, výborná prstová a pedálová technika, registrácia skladieb...Naša prítomnosť bola obohatením súťažnej prehliadky aj kvôli zaujímavému a poslucháčsky príťažlivému repertoáru.
Zo súťaže sme odchádzali umelecky emotívne naladení, s vedomím, že organové umenie žije a má svojich oddaných, naozaj zanietených nielen študentov ale aj pedagógov a podporu školy, rodiny a okolia. Boli sme nielen v krásnej oravskej prírode s nádhernými horami, hustými lesmi, nad ktorými sa týči impozantný oravský zámok, ale stretli sme predovšetkým ľudí s dobrým a láskavým srdcom a dušou... Cítili sme, že patríme všetci do jednej veľkej organovej rodiny. A medzi takýchto dobrých ľudí sa veľmi radi niekedy zase vrátime...
Peter Franko, pedagóg organovej hry
prospekt organu, na ktorom sa konala súťaž
Dominika Štofejová "v akcii"
žiačka D. Štofejová so svojím pedagógom Petrom Frankom
Dominika pri prevzatí ceny
riad. Zuš Námestovo Mgr. Tomáš Buc, primátor Námestova Ing. Ján Kadera a predseda poroty Mgr. art. Peter Sochuľák
úspešná a spokojná víťazka súťaže Dominika Štofejová
GENERAČNÉ MOSTY V UMENÍ OBNOVILI PO DLHŠEJ PRESTÁVKE
GENERAČNÉ MOSTY V UMENÍ OBNOVILI PO DLHŠEJ PRESTÁVKE
Hrali, spievali, recitovali a maľovali celé rodiny
HUMENNÉ - Kokteil hudby, spevu, literárno-dramatického i výtvarného umenia namiešali súčasní žiaci umeleckej školy i jej absolventi spoločne so svojimi rodičmi i prarodičmi. Niektoré rodiny zapojili do tohto tvorivého umeleckého projektu dokonca až 3 generácie.
Obnovenou tradíciou humenskej ZUŠ na Mierovej ulici je vystúpenie rodín venujúcich sa umeniu, ktorých deti sú žiakmi školy. „Generačné mosty v umení“ znova postavili mladí i starší umelci po 8 ročnej prestávke a sú pripravení už nikdy ich nezbúrať.
Hlavnou myšlienkou úspešnej série Koncertu rodiny bola aj napriek veľkej zaneprázdnenosti rodičov snaha podnietiť ich k nájdeniu si času na spoločne strávené
umelecké chvíle so svojimi deťmi. "Nápad ako viac prehĺbiť spoluprácu medzi rodičmia školou, odsunúť do úzadia prílišný nezáujem rodičov o školu a ich deti vzišiel od samotných učiteľov, ktorí túto skutočnosť začali priveľmi pociťovať. Nebolo jednoduché presvedčiť rodičov so základným hudobným vzdelaním k spoločnému naštudovaniu skladieb, ktoré mali predviesť so svojimi deťmi na verejnom koncerte, ale podarilo sa," hovorí jedna z organizátorov, Jana Dobrančinová.
Návrat k tradícii po 8 rokoch
"História takýchto stretnutí rodín sa začala písať v r. 1999. Autorkami tejto myšlienky boli učiteľky školy Mgr. J. Dobrančinová a N.Havriľáková-Spišáková. Odchodom zo školy p. Spišákovej sa tieto vystúpenia rodín prerušili a veľmi sa teším, že v tomto školskom roku toto zaujímavé podujatie znova obnovujeme," povedala Daniela Polovková, poverená riaditeľka ZUŠ na Mierovej ulici v Humennom.
Aktívne učiteľky priznali, že s touto myšlienkou predstúpili pred svojich žiakov s malou dušičkou, v nie najvhodnejšom čase, keď sa už odpočítavajú posledné dni školského roka, sa im však napokon podarilo zorganizovať neuveriteľných 27 rodín, ktoré boli ochotné prezentovať svoje umelecké nadanie pred publikom.
Chýbal len tanec
Zastúpené boli 3 zo 4 odborov, ktoré sa v škole vyučujú. Svoje umelecké cítenie pretavili do výtvarných dielok 3 generácie rodiny Haburajovej, ktoré zdobili steny koncertnej sály. Najviac bolo hudobníkov a spevákov, mama alebo otec s jedným, alebo dokonca viacerými deťmi (rodina Geročova, Vasilkova, Hančarova, Bobikova, Škubova, Porvažnikova, Sucha, Riskalčikova, Bačikova, Jasikova, Lichmanova, Čisľakova, Jalčákova, Vasilcova, Havriškova a Pipákova, Mergova, Blichova).
Hosťami koncertu boli Jeňovci, rodina, v ktorej hrajú všetci. Na toto pódium sa vrátili pod hlavičkou ZUŠ-ky po viac ako desiatich rokoch. Hrali a spievali ľudovky, jazz i vlasnú tvorbu rodičia a 4 dospelé deti. Nakoniec sa k mikrofónu postavila aj vnučka.
Z iného súdka je príbeh otca a dcéry Klimikových. Kvôli tomuto koncertu sa otec, ktorý sa hudbe nikdy nevenoval, začal učiť hrať na keyboard. Absolvoval niekoľko vyučovacích hodín u učiteľky svojej dcéry, aby potom jednoduchou skladbou roztlieskal hľadisko a vyslúžil si jeho uznanie.
S hovoreným slovom sa popasovali rodiny Ondiskova, Kráľovska, Vinclérova, Styrčákova, Chalachanova a Kucerova.
Všetci účinkujúci konzultovali svoje vystúpenia s vyučujúcimi svojich ratolestí, ktorí im boli v priebehu príprav k dispozícii. "Možno je aj na škodu, že diváci nevidia to, čo dnešným vystúpeniam predchádzalo. Tá neuveriteľná rodinná súdržnosť a láska, ktorú bolo cítiť pri prípravách. Toto je praktický dôkaz toho, ako umenie spája a pomáha rozvíjať vzájomné vzťahy. To vedia len oni sami a my, učitelia," myslí si J. Dobrančinová.Viac na: http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/kultura/generacne-mosty-v-umeni-obnovili-po-dlhsej-prestavke/
Interpretačného seminára organového oddelenia
2. 6. 2015 som sa so žiačkou Dominikou Štofejovou zúčastnil „Interpretačného seminára organového oddelenia“ na Konzervatóriu v Košiciach. V prvej časti seminára predviedli svoje organové umenie štyria žiaci organového oddelenia košického Konzervatória - z toho dvaja boli bývalí žiaci našej Zušky - môj žiak Ján Fic a Daniela Demková z triedy uč.
E. Bališinovej. V druhej časti seminára vystúpila naša žiačka Dominika Štofejová, kde pod odborným vedením pedagogičky organovej hry Emílie Dzemjanovej v tvorivej dielni pod názvom: “Interpretácia, artikulácia, frázovanie a registrácia organových skladieb” predviedla skladby barokovej a súčasnej organovej literatúry. Otvorená hodina sa niesla v tvorivom a inšpiratívnom duchu. Cenné rady sa nám zídu - zvlášť pred blížiacou sa celoštátnou súťažou mladých organistov v Námestove.
Pedagóg organovej hry Peter Franko.
Naši divadelníci pózovali fotografom na Jasenovskom hrade
Naši divadelníci pózovali fotografom na Jasenovskom hrade
Žiaci literárno-dramatického odboru prijali ponuku amatérskych fotografov a strávili s nimi príjemný tvorivý deň.
Annamária Bajcurová, Bianka Struňáková, Mária Havrišková a Gustáv Urban,
všetci z divadelného súboru ALFA a z najstaršieho ročníka literárno-dramatického
odboru, vytvárali v hradných zákutiach pohybové etudy a improvizácie pre viac ako
desiatku fotografických objektívov.
Niektoré etudy pripravili na vyučovaní predmetu práca v súbore pod vedením svojej pedagogičky PhDr. Evy Jacevičovej, iné improvizovali priamo podľa želania fotografov a ich odborných lektorov.
Fotografi a divadelníci tvorili spoločne na Jasenovskom hrade v medzinárodnej tvorivej dielni v rámci projektu: H-Kreak(t)ivity ( humenské kreatívne aktivity), ktorý organizovalo Vihorlatské osvetové stredisko prostredníctvom Mgr. Márie Miškovej.
Tvorivá dielňa sa uskutočnila na Jasenovskom hrade dňa 20. septembra 2014, jej výsledky - umelecké fotografie sú prezentované na výstave v priestoroch Vihorlatského osvetového strediska od 20.mája do 30. júna 2015.
Naša spoluúčasť na zaujímavom projekte bola zdokumentovaná aj v nádhernom katalógu k výstave:
Divadelný súbor ALFA v Prešove na krajskej súťaži zvíťazil
Divadelný súbor ALFA v Prešove na krajskej súťaži zvíťazil
Divadelný súbor ALFA pripravil v tomto roku do súťaže polhodinovú inscenáciu, v ktorej účinkovali desiati najstarší žiaci literárno-dramatického odboru. Do krajského kola postupovej súťaže divadiel poézie, ktorá je súčasťou Hviezdoslavho Kubína sa súbor mohol dostať len na základe odporúčania regionálnej výberovej poroty.
Súťažilo sa v atraktívnych priestoroch prešovského Divadla Jonáša Záborského v Prešove – na jeho experimentálnej scéne na mínus druhom poschodí. Profesionálne divadelné priestory členov súboru očarili, ich predstavenie zase očarilo porotu. Porota vyzdvihla disponovanosť súboru vo všetkých vyjadrovacích zložkách – ocenila prácu so znakom a metaforou, prácu s kontrastom, výrazovú čistotu štylizácie, rečové i pohybové schopnosti členov súboru. Ocenila výber témy, jej vyjadrenie do hĺbky a jej tvorivé rozvinutie v premyslenej kompozícii. Rovnako vyzdvihla porota aj klavírny sprievod a spev, ktoré citlivo
dotvorili atmosféru výstupov.
Inscenácia vznikla z literárneho podkladu. Hlavným inšpiračným zdrojom bola kratučká poviedka Daniela Heviera O investičnom fonde Spomienka - krutá predstava manipulácie s ľuďmi a biznis investičného fondu s vykupovaním spomienok od ľudí. V tvorbe pokračoval celý kolektív, zapojil do hry aj svoje vlastné autentické spomienky, aj predstavy o tom ako v našom svete dochádza k manipulácii s našimi názormi, keď nás na každom kroku atakujú telefonáty a ponúkajú takzvané výhodné investovania a nákupy.
Do inscenácie súbor zaradil ešte verše D. Heviera a D. Hivešovej-Šilanovej, je v nej hevierovská hravosť, ale aj odsúdenie civilizačnej choroby, ktorou je zhon, túžba vlastniť, žiť na úkor druhého.
Vzniklo kolektívne dielo pod režijným a pedagogický vedením PhDr. Evy Jacevičovej, s hudobnou spoluprácou Mgr. Kataríny Rondzikovej.
Divadelný súbor ALFA v zložení Annamária Bajcurová, Jozef Buhaj, Nina Dúcová, Anna Gondová, Jana Harmanová, Mária Havrišková, Radka Karnajová, Daniel Prč, Nikola Tkáčová a Gustík Urban postúpil so svojou inscenáciou Investičný fond Spomienka na celoštátnu súťaž do Dolného Kubína.
Absolventský koncert 2015
Do galérie Absolventský koncert 2015 boli pridané fotografie.
Pozvánka
ZUŠ-KA VYRAĎOVALA ABSOLVENTOV
Z dôvodu zmien učebných plánov ich bolo len 38
HUMENNÉ - Humenská štátna Základná umelecká škola slávnostne vyradila zo svojich radov absolventov. Táto slávnosť patrí k dlhoročným tradíciám školy a aj keď ich bolo v tomto roku z objektívnych príčin menej, ako inokedy, tradíciu neporušili.
Slávnostná výstava absolventov výtvarného odboru školy a následná slávnosť vyradenia všetkých absolventov spojená s koncertom. Takto sa mladí umelci rozlúčili so svojou školou, ktorá formovala a rozvýjala ich talent niekoľko dlhých rokov.
Tradícia bohatá, súčasnosť ...
Základná hudobná škola v Humennom bola zriadená 1. septembra 1957 a vznikla z potrieb širokej verejnosti v meste a na okolí a z podnetu verejných činiteľov. Za prvého riaditeľa školy bol menovaný Jozef Gros, ktorý vyučoval hru na husle. Učiteľský zbor tvorili 4 učitelia a výuka začala v pravom krídle tunajšieho kaštieľa.
Aktuálne má škola 783 žiakov, okrem humenského z ďalších 5 okresov. Vyučuje tu 33 učiteľov v 4 odboroch – výtvarný, hudobný, tanečný a literárno-dramatický.
Kým po minulé roky bývalo absolventov okolo 100, v tomto školskom roku, z dôvodu zmien učebných plánov, ich bolo len 38.
"V roku 2008 Ministerstvo školstva, vedy a výskumu SR vydalo v rámci dvojúrovňového systému riadenia ZUŠ Štátny vzdelávací program ZUŠ, ktorého súčasťou sú aj Učebné plány ZUŠ. Podľa týchto plánov štúdium v primárnom stupni vzdelávania trvá 8 rokov (predtým 7 rokov), preto v tomto šk. roku máme len zopár absolventov v tomto stupni. Ďalší žiaci sú absolventmi druhého stupňa," vysvetľuje Daniela Polovková, poverená riaditeľka ZUŠ na Mierovej ulici v Humennom.
V súvislosti s týmito zmenami je v tomto školskom roku 13 absolventov v hudobnom odbore, 2 absolventky v tanečnom odbore, 23 – vo výtvarnom odbore. Z už spomínaného dôvodu v tomto školskom roku absolventov literárno-dramatického odboru na tejto škole nemajú.Výtvarníci sa rozlúčili výstavou, hudobníci koncertom
Absolventi navštevovali daný odbor 8 – 14 rokov. V DK dnes vystavujú svoje najlepšie práce."Umenie podáva človeku pomocnú ruku v ťažkých chvíľach, poskytuje mu barličku o ktorú sa môže oprieť, je pre neho bútľavou vŕbou, ale dáva mu aj krídla. Títo mladí výtvarníci našli kľúč riešenia problémov v tvorivosti," povedala výtvarníčka a učiteľka Drahoslava Zalaiová.
Za všetkých absolventov sa rodičom i učiteľom poďakovala jedna z nich, Monika Trembuľáková. Svojim spolužiakom odkázala : "Aj keď opustíme brány tejto školy, neprestávajme maľovať, tancovať, hrať, tvoriť. Nebuďme so sebou spokojní, choďme do hĺbky, nikdy totiž nevieme, koľkým ľuďom svojim umením zmeníme život."Menný zoznam absolventov ZUŠ v šk. roku 2014/2015
HUDOBNÝ ODBOR - I. stupeň
Klavír : Nicole Valíková
Husle : Viliam Mocák
HUDOBNÝ ODBOR - II. stupeň
Klavír : Otília Otavková, Dominika Karchová
Keyboard : Simona Sijková, Dajana Mergová, Peter Karoľ
Akordeón : Michal Sopiak, Denisa Behúnová, Monika Trembuľáková, Kristína Belcáková
Husle : Antónia Jalčáková
Gitara : Angelika Mergová
TANEČNÝ ODBOR - I. stupeň
Kristína Sivá
TANEČNÝ ODBOR - II. stupeň
Terézia Gulyásová
VÝTVARNÝ ODBOR - I. stupeň
Alžbeta Barančíková, Kristína Bertová, Jozef Čabala, Cecília Hardíková, Terézia Kočanová, Nikola Barabášová, Sára Feškaničová, Sára Hoľková, Daniela Korekáčová,
Ján Melich, Lenka Mihaličová, Roman Mihaľov, Adam Parnica, Dávid Reby, Adela Šalatová
VÝTVARNÝ ODBOR - II. stupeň
Sofia Bankovová, Simona Čupáková, Andrea Džuganová, Katarína Gabániová, Monika Mikulová, Ráchel Reháneková, Antónia Jalčáková, Simona Maturkaničová
Čítajte viac na: http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/kultura/zus-ka-vyradovala-absolventov/
Pozvánka
XVIII FESTIVAL TANCA 2015
Do galérie XVIII FESTIVAL TANCA 2015 boli pridané fotografie.
Slávik Slovenska 2015
Do galérie Slávik Slovenska 2015 boli pridané fotografie.
Rozjasali celú sálu
Od nedele 3.mája 2015 do piatka 8.mája 2015 naša ZUŠ na Mierovej ulici hosťovala študentov a predagógov zo Stichting
Leerlingenfonds van de Regionale Muziekschool Veghel z Holandska. Počas ich pobytu u nás sme pre nich pripravili vystúpenie na koncertoch pre základné školy, stredné školy, spoločný koncert so žiakmi a pedagógmi našej ZUŠ v rámci koncertného cyklu Humenská hudobná jar a výlety v našom i ďalších regiónoch Slovenska.
Akordeónový orchester The Javes a skupina bicích nástrojov Friss Beat 2 Beat na spoločnom koncerte v rámci HHJ dňa 6.5. 2015 roztlieskali preplnenú divadelnú sálu Domu kultúry v Humennom.