GENERAČNÉ MOSTY V UMENÍ OBNOVILI PO DLHŠEJ PRESTÁVKE
HUMENNÉ - Kokteil hudby, spevu, literárno-dramatického i výtvarného umenia namiešali súčasní žiaci umeleckej školy i jej absolventi spoločne so svojimi rodičmi i prarodičmi. Niektoré rodiny zapojili do tohto tvorivého umeleckého projektu dokonca až 3 generácie.
Obnovenou tradíciou humenskej ZUŠ na Mierovej ulici je vystúpenie rodín venujúcich sa umeniu, ktorých deti sú žiakmi školy. „Generačné mosty v umení“ znova postavili mladí i starší umelci po 8 ročnej prestávke a sú pripravení už nikdy ich nezbúrať.
.jpg)

.jpg)
Hlavnou myšlienkou úspešnej série Koncertu rodiny bola aj napriek veľkej zaneprázdnenosti rodičov snaha podnietiť ich k nájdeniu si času na spoločne strávené
umelecké chvíle so svojimi deťmi. "Nápad ako viac prehĺbiť spoluprácu medzi rodičmia školou, odsunúť do úzadia prílišný nezáujem rodičov o školu a ich deti vzišiel od samotných učiteľov, ktorí túto skutočnosť začali priveľmi pociťovať. Nebolo jednoduché presvedčiť rodičov so základným hudobným vzdelaním k spoločnému naštudovaniu skladieb, ktoré mali predviesť so svojimi deťmi na verejnom koncerte, ale podarilo sa," hovorí jedna z organizátorov, Jana Dobrančinová.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)
.jpg)
Návrat k tradícii po 8 rokoch
"História takýchto stretnutí rodín sa začala písať v r. 1999. Autorkami tejto myšlienky boli učiteľky školy Mgr. J. Dobrančinová a N.Havriľáková-Spišáková. Odchodom zo školy p. Spišákovej sa tieto vystúpenia rodín prerušili a veľmi sa teším, že v tomto školskom roku toto zaujímavé podujatie znova obnovujeme," povedala Daniela Polovková, poverená riaditeľka ZUŠ na Mierovej ulici v Humennom.
Aktívne učiteľky priznali, že s touto myšlienkou predstúpili pred svojich žiakov s malou dušičkou, v nie najvhodnejšom čase, keď sa už odpočítavajú posledné dni školského roka, sa im však napokon podarilo zorganizovať neuveriteľných 27 rodín, ktoré boli ochotné prezentovať svoje umelecké nadanie pred publikom.
.jpg)


Chýbal len tanec
Zastúpené boli 3 zo 4 odborov, ktoré sa v škole vyučujú. Svoje umelecké cítenie pretavili do výtvarných dielok 3 generácie rodiny Haburajovej, ktoré zdobili steny koncertnej sály. Najviac bolo hudobníkov a spevákov, mama alebo otec s jedným, alebo dokonca viacerými deťmi (rodina Geročova, Vasilkova, Hančarova, Bobikova, Škubova, Porvažnikova, Sucha, Riskalčikova, Bačikova, Jasikova, Lichmanova, Čisľakova, Jalčákova, Vasilcova, Havriškova a Pipákova, Mergova, Blichova).
Hosťami koncertu boli Jeňovci, rodina, v ktorej hrajú všetci. Na toto pódium sa vrátili pod hlavičkou ZUŠ-ky po viac ako desiatich rokoch. Hrali a spievali ľudovky, jazz i vlasnú tvorbu rodičia a 4 dospelé deti. Nakoniec sa k mikrofónu postavila aj vnučka.
Z iného súdka je príbeh otca a dcéry Klimikových. Kvôli tomuto koncertu sa otec, ktorý sa hudbe nikdy nevenoval, začal učiť hrať na keyboard. Absolvoval niekoľko vyučovacích hodín u učiteľky svojej dcéry, aby potom jednoduchou skladbou roztlieskal hľadisko a vyslúžil si jeho uznanie.
S hovoreným slovom sa popasovali rodiny Ondiskova, Kráľovska, Vinclérova, Styrčákova, Chalachanova a Kucerova.
.jpg)
.jpg)
.jpg)


.jpg)
.jpg)
.jpg)