Naše aktuality
Bienále fantázie - Martin 2016, 22. ročník medzinárodnej súťaže a výstavy detskej výtvarnej tvorby
XXII. ročník Bienále fantázie sa koná v roku 2016 s podtitulom Rozprávky, mýty, legendy a je pokračovaním takmer polstoročia trvajúceho projektu, ktorý prezentuje výtvarné práce detí a mládeže. Aj keď je jeho domovom Slovensko, už dávno stratilo lokálny charakter a stalo sa medzinárodnou prehliadkou „detského umenia“. Práce detí hodnotila medzinárodná porota v zložení:
Ivana Sýkorová, Česká reupblika – výtvarný pedagóg, predseda poroty
Kristína Zvedelová, SR – kunsthistorička, kurátorka BF
Darius Delik, Poľsko – výtvarný pedagóg, maliar
Martin Juraj Oscitý, Nemecko – výtvarný pedagóg, maliar
Marek Kokoška, SR – výtvarný pedagóg, maliarZ našej školy získali čestné uznanie žiačky: Mia Kasaničová a Miroslava Zara Kucanová z tr. Mgr. D. Zalaiovej a Mária Cmárová z tr. PaedDr. M. Horečného.
Srdečne blahoželáme k úspechu a ďakujeme za reprezentáciu našej ZUŠ!!
Výstava absolventov výtvarného odboru pokračuje!!!
Pozrieť si ju môžete v priestoroch obchodného centra AVENUE počas najbližších dní.
Srdečne Vás pozývame :)
SLOVENSKO v Európskej únii, Európska únia na SLOVENSKU
Naša škola sa zapojila do výtvarného projektu "Vandrujúce vajcia" pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ..
Výstavu môžete vidieť v dňoch od 11. júla do 24. júla 2016 v čase od 11.00 do 18.00 hod. vo Výstavnej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Srdečne pozývame!!
Na tomto projekte naša škola spolupracovala s akademickým sochárom Ladislavom Gajdošom a zúčastnili sa na ňom okrem žiakov našej ZUŠ-ky aj napríklad žiaci zo ZUŠ M. Vileca Bardejov, Ľ. Podjavorinskej Bratislava, Exnárova Bratislava, Dunajská Streda, Bernolákova Košice, ZUŠ Komárno, E. Suchoňa Pezinok, Ľ. Fullu Ružomberok, ZUŠ Šaľa a mnohé ďalšie..Na fotke č. 1: Pútač na výstavu "Vandrujúce vajcia" z príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ
Na fotke č. 2: Akademický sochár Ladislav Gajdoš pri pútačiExkurzia v Múzeu moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach
Dňa 23.5.2014 sme navštívili s 31 žiakmi múzeum v Medzilaborciach.
Cieľom exkurzie bolo priblíženie tvorby významného predstaviteľa pop-artu A. Warhola. Prehliadka bola doprevádzaná lektorským výkladom a obohatená vysvetlením grafickej techniky- serigrafia, ktorou umelec vytvoril veľkú časť svojho diela.
Hrnčiar v našej ZUŠ-ke
V dňoch 20. a 26. marca sa vyučovanie vo výtvarnom odbore ZUŠ Mierová 81 v Humennom ozvláštnilo prezentáciou práce a lektorským vedením profesionálneho hrnčiara Jána Mokriša z Močarian pri Michalovciach. Žiaci aj pedagógovia si vyskúšali točenie nádob na hrnčiarskom kruhu a prežili radosť z tvorby vlastného výrobku. Odborné rady hrnčiara boli zárukou kvalitného výsledku.
Pod vplyvom týchto skúseností sa hrnčiarsky kruh v ZUŠ bude úspešne používať aj naďalej, a bude robiť radosť mladším aj starším žiakom.
Vyučovanie môže mať rôzne formy, cez ktoré sa buduje vzťah k umeniu. Tvorivá dielňa, kde sa mohli žiaci bezprostredne stretnúť s hrnčiarom, formuje vzťah k tradíciám a remeslu, ktoré obohacujú výtvarný prejav . Pozrite si Fotoalbum
Úspechy našich výtvarníkov
V čase, keď všetky školy bilancujú svoje výsledky za I. polrok školského roka 2013/2014, sa aj nám žiada zverejniť úspechy výtvarníkov ZUŠ Mierová 81 v Humennom. Svojimi výtvarnými prácami (batikou, grafikami a maľbou ) robili dobré meno škole, a zviditeľnili naše mesto aj za hranicami nášho štátu.
Túto kyticu cien by sme mohli obohatiť ešte o čestné uznania a diplomy za účasť, z ktorých sa tiež tešíme. Zoznam žiakov by bol dlhý, preto uvádzam len tie najvýznamnejšie ocenenia:
Na celoslovenskej súťažnej výstave neprofesionálnych výtvarníkov pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metóda ,,Misia“ v Trenčíne získala CENU Michaela Surgentová .
V medzinárodnej výtvarnej súťaži VII. Karpatské bienále grafiky detí a mládeže bola udelená CENA dvom žiakom našej školy- Michalovi Brinckovi a Miloslave Tuptovej, ktorá dostala CENU aj na celoslovenskej súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2013.
Z poľského mesta Gorlice, kde sa konala XVI. Medzinárodná výtvarná súťaž detí a mládeže ,, Krása Beskyd“, prišla CENA pre Filipa Panoca a Luciu Brehovskú.
Triedne učiteľky Mgr. D. Zalaiová a Mgr. B. Miškovičová žiakom k úspechom blahoželajú a prajú veľa trpezlivosti pri ďalšej tvorbe.
Za krásami regiónu.
Pre žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Mierová 81 v Humennom, sme pripravili 18.októbra pekný zážitok podobe jednodňového poznávacieho výletu.Pretože si uvedomujeme krásy nášho regiónu, spočívajúce hlavne v prírode a drevenej architektúre starých kostolíkov, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami, cieľom nášho výletu bolo navštíviť drevené kostolíky v Ruskom Potoku, Uličskom Krivom, vnímať ich nevšednú krásu v jesennej atmosfére a zachytiť ju rýchlou kresbou.
Tento poznávací výlet sa začal v NP Poloniny, kde sme si z výhliadky obzreli Starinskú priehradu, prešli sme sa k fosíliam vrchu Nastas a počas cesty do Uličského Krivého sme sa zastavili v Uliči a ocenili sme dobrý nápad uličanov vytvoriť v exteriéri zbierku miniatúr cerkví. Na malej ploche sme mohli obdivovať rôzne podoby drevenej architektúry.kostolíkov regiónu.
Poslednou zastávkou bola Galéria Miro v Snine, kde sme si pozreli časť výstavy z 19. ročníka Medzinárodného výtvarného festivalu.Počasie aj zaujímavý výklad v podaní sprievodkyne Cestovnej agentúry Kaman Humenné, Márie Francúzovej, umocnilo naše dojmy z drevenej architektúry, ktorá je pýchou nášho regiónu, je výnimočným stavebným skvostom, svedectvom šikovných rúk našich predkov. Mgr. D. Zalaiová
Ceny z Gorlíc
Ešte v predvianočnom období boli doručené do Základnej umeleckej školy, Mierová 81 v Humennom ceny z poľského mesta Gorlice. Dom kultúry mládeže v Gorliciach zorganizoval Medzinárodnú výtvarnú súťaž ,,Piekno Beskydów i Bieszczadów." Z triedy Mgr. D. Zalaiovej v nej získali ceny dve žiačky. Z balíčka plného užitočných vecí sa tešili Gabriela Bilecová a Elizabeth Gajdošová. Diplom za účasť v súťaži bol venovaný ZUŠ v Humennom a diplom za umeleckú prípravu žiakov dostala tiež vyučujúca.