• 2014/2015

• Z okresného kola Hviezdoslavovho Kubína máme 7 postupov do kraja

Hviezdoslavov Kubín je postupovou súťažou v umeleckom prednese,

ale i v tvorbe divadiel poézie. V tejto sezóne nás v okresnom kole

reprezentovali  žiaci literárno-dramatického odboru

z triedy PhDr. Evy Jacevičovej v ôsmich kategóriách.

Potešilo nás, že nikto neodišiel zo súťaže bez ocenenia.

3. miesto v 2. kategórii poézie získal absolútny nováčik v súťaži Samuel Popovič.

2. miesto v 1. kategórii prózy získala Zuzana Onuferová.

Mimoriadnym úspechom odboru je,

že v krajskej súťaži detského prednesu (1—3.kategória) bude mať škola

zastúpenie vo všetkých kategóriách a žánroch, okrem 1. kategórie prózy.

Do krajskej súťaže v Starej Ľubovni postupujú naši  recitátori:

Kristián Feškanič   - 1.miesto, 1. kategória poézia

Anna Pipáková   -  priamy postup ako minuloročná krajská víťazka

Šimon Styrčák  - 1.miesto, 2. kategória prózy

Dominika Harišová  - 1.miesto, 2. kategória poézia

Mária Havrišková  - 1.miesto, 3.kategória próza

Jozef Buhaj  - 1.miesto, 4. kategória próza

Do krajskej súťaže v Prešove postúpilo aj divadlo poézie:

Divadelný súbor ALFA  - s autorskou  inscenáciou D. Hevier, D.Hivešová a kolektív.:

Investičný fond Spomienka

Hrajú žiaci 3.roč/2.B :A.Bajcurová, J.Buhaj, N. Dúcová,K. Godžáková,

A.Gondová,  J.Harmanová, M. Havrišková,R.Karnajová, D.Prč,

N.Tkáčová, G.Urban, klavír a spev: K. Rondzíková

Réžia: Eva Jacevičová

Júlia Lichmanová

- je žiačkou ZUŠ od roku 2007. Začínala hrou na husle ako 6-ročná v PŠ. Už v prvých začiatkoch som postrehla jej nadanie, cit pre hru na tento nástroj a výrazné muzikálne cítenie.

V 2. ročníku začala vystupovať na koncertoch poriadaných našou školou a mestom.

V roku 2013 sa zúčastnila Krajskej súťaže v Košiciach, kde získala strieborné pásmo. V r. 2014 sa zúčastnila Celoslovenskej súťaže v hre na husliach, kde získala strieborné pásmo.

V školskom roku 2014/2015 sa zúčastnila Krajskej súťaže v hre na husliach v Košiciach, kde získala vo svojej kategórii z 9 súťažiacich ako jediná zlaté pásmo. Jej výkon bol ohodnotený ako najlepší.

Julka účinkuje aj v ľudovom súbore školy, kde prevzala rolu primášky po starších žiačkach. V tomto roku vystúpi aj na koncerte Humenskej hudobnej jari, ktorý bude spoločne s hosťami z Holandska.

Chcela by som vyjadriť poďakovanie aj jej rodičom, ktorí ju podporujú v tejto činnosti. Veľké poďakovanie ešte patrí p. uč. Márii Berešovej, korepetítorke, ktorá vo veľkej miere prispieva k jej úspešným vystúpeniam.

Úspechy  ZUŠkárov v Trenčíne

ZUŠ Mierová 81 umožňuje žiakom výtvarného odboru zúčastňovať sa svojou tvorbou na mnohých výtvarných súťažiach.

Od 1. do 30. apríla je v trenčianskej Mestskej veži sprístupnená výstava z celoslovenskej súťaže žiakov základných a stredných umeleckých škôl BIENÁLE FIGURÁLNEJ KRESBY A MAĽBY 2015, na ktorej zaznamenali úspech aj žiaci našej školy.

Z triedy Mgr. Drahoslavy Zalaiovej  získala 1.miesto - Mia Kasaničová ( 1. kategória 6-8 rokov ) a 2.miesto – Maroš Hužička (2. kategória 9-11 rokov).

Čestné uznanie bolo udelené v 2. kategórii Jakubovi Tuptovi z triedy PaedDr. Igora Hanáka.

Kresba je základom výtvarného vyjadrovania a táto výtvarná súťaž upriamila pozornosť na kreslenie figúry v rôznom veku. Porota skonštatovala, že v najmladšej kategórii bola tvorba zaujímavá spontánnosťou, kreativitou a fantáziou. V strednej kategórii bolo badať určité racionálne videnie a dôraz na proporčné vzťahy. U najstarších žiakov ocenili najmä práce, ktoré pôsobili určitou emocionálnou výpoveďou.

Účasť na súťažiach je dobrou inšpiráciou pre pedagógov a žiakov povzbudzuje v ich tvorivom snažení.

Naša radosť je o to väčšia, že súťaže sa zúčastnilo 29 škôl zo Slovenska a prihlásených prác bolo 373.

Maroš Hužička

Mia Kasaničová

___________________________________________________________________________________________________

Popoludnie s folkórom

Detský folklórny súbor KOLOVRÁTOK a ľudová hudba ZUŠ sa 18.4.2015 zúčastnili regionálnej súťaže detských folklórnych súborov v Dlhom n/Cirochou, ktorú organizovalo Vihorlatské osvetové stredisko v Humennom v spolupráci s OcÚ Dlhé nad Cirochou. Do súťaže sa okrem nás zapojili aj DFS Laborčan z Medzilaboriec, DFS Šiňava a DFS Kacerka zo Sniny.

Zo 6 choreografii sme získali strieborné pásmo s názvom „POLKY ZO ŠARIŠA“, ktoré boli veľmi pozitívne hodnotené porotou.

Je  pre nás veľkým mínusom, že sa o tanec zaujíma veľmi málo chlapcov, inak by sme mali zlaté pásmo, čo mi na rozborovom seminári bolo zo strany poroty aj povedané.

Spracovala: Ľubica Hodovancová